Sullins Connector Solutions YMC28SAAN
YMC28SAAN picture photo
Mfg. Part Number
YMC28SAAN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HI-TEMP CONN HDR .100 SNGL 28POS
Datasheet Download
YMC28SAAN.pdf
Availability of YMC28SAAN
QUANTITY
YMC28SAAN Order Process
Ship out your order
Specifications of YMC28SAAN
Internal Part NumberEIS-YMC28SAAN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions28
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorTan
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YMC28SAAN
Related LinksYMC2, YMC28SAAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
YMC28SAAN Details Description
Related parts for YMC28SAAN
CONN RCPT 7POS 28AWG .100 GREEN datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
0603 CAP/IN/IPC 2.45GHZ DSGN KIT datasheet.pdf
RES SMD 25.2K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
AMC-AMC PLG RG-178 150MM datasheet.pdf