FFF YN27015000J0G
YN27015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YN27015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 3-ROWS
Datasheet Download
YN27015000J0G.pdf
Availability of YN27015000J0G
QUANTITY
YN27015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YN27015000J0G
Internal Part NumberEIS-YN27015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYN
PackagingBulk
Number of Levels3
Positions Per Level9
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YN27015000J0G
Related LinksYN2701, YN27015000J0G Datasheet, FFF Distributor
YN27015000J0G Details Description
Related parts for YN27015000J0G
RES SMD 27K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OPTOCOUPLER SGL DARL OUT 8-SOIC datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf