FFF YN42015000J0G
YN42015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YN42015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 3-ROWS
Datasheet Download
YN42015000J0G.pdf
Availability of YN42015000J0G
QUANTITY
YN42015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YN42015000J0G
Internal Part NumberEIS-YN42015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYN
PackagingBulk
Number of Levels3
Positions Per Level14
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YN42015000J0G
Related LinksYN4201, YN42015000J0G Datasheet, FFF Distributor
YN42015000J0G Details Description
Related parts for YN42015000J0G
CONN HEADER 11POS STR 30GOLD T/H datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TORX KEY L SHAPE T15 5.16" datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMA datasheet.pdf
CONN BOOT FOR BNC, N, TNC, UHF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 220 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 5V datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY 09 CKT datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS CABLE SKT datasheet.pdf