TDK Corporation YNA15B2C0G105M
YNA15B2C0G105M picture photo
Mfg. Part Number
YNA15B2C0G105M
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 4V X5R 0402
Datasheet Download
YNA15B2C0G105M.pdf
Availability of YNA15B2C0G105M
QUANTITY
YNA15B2C0G105M Order Process
Ship out your order
Specifications of YNA15B2C0G105M
Internal Part NumberEIS-YNA15B2C0G105M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesYNA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.014" (0.35mm)