FFF YO04215000J0G
YO04215000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YO04215000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
381 TB WIR PRO 180 SOLID
Datasheet Download
YO04215000J0G.pdf
Availability of YO04215000J0G
QUANTITY
YO04215000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YO04215000J0G
Internal Part NumberEIS-YO04215000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYO
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level4
Pitch0.150" (3.81mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YO04215000J0G
Related LinksYO0421, YO04215000J0G Datasheet, FFF Distributor
YO04215000J0G Details Description
Related parts for YO04215000J0G
RES SMD 68 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
METRAL 1000 SIGNAL HDR STR PF datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 125MSPS SGL 48-QFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN TERM BLK 5POS 2.54MM R/A BK datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 20ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG BLACK 500' datasheet.pdf
RES 143 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 25MA 1.4 OHM SMD datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
DRIVER SET RATCHET SLUG BUSTER datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf