FFF YP15215000J0G
YP15215000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YP15215000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
381 TB RIS CLA SOLID 2ND
Datasheet Download
YP15215000J0G.pdf
Availability of YP15215000J0G
QUANTITY
YP15215000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YP15215000J0G
Internal Part NumberEIS-YP15215000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package125
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYP
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level15
Pitch0.150" (3.81mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side), Mid Wire Entry Level
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YP15215000J0G
Related LinksYP1521, YP15215000J0G Datasheet, FFF Distributor
YP15215000J0G Details Description
Related parts for YP15215000J0G
SOLDER AID KIT 6PC datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 9.52MM datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ASEK712ELC-30A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
X4 SAS CABLE ASSY - 2M KEY 4 6 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
MICRO 15C S 30" WHT JACKS NI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf