Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) YPBJ9.40T
YPBJ9.40T picture photo
Mfg. Part Number
YPBJ9.40T
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
THERMISTOR PTC OCP 9.40 OHM 25C
Datasheet Download
YPBJ9.40T.pdf
Availability of YPBJ9.40T
QUANTITY
YPBJ9.40T Order Process
Ship out your order
Specifications of YPBJ9.40T
Internal Part NumberEIS-YPBJ9.40T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPTC Thermistors
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesYP
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max80V
Current - Max3A
Current - Hold (Ih) (Max)90mA
Current - Trip (It)190mA
R Min/Max-
Time to Trip-
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YPBJ9.40T
Related LinksYPBJ, YPBJ9.40T Datasheet, Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) Distributor
YPBJ9.40T Details Description
Related parts for YPBJ9.40T
IC INTERFACE MICRWIRE DEV 28PLCC datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 133MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
2-WAY PLUG T/H PANEL MNT datasheet.pdf
ROLL VINYL ESD 3LAYER 2'X50' datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 16PIN CRIMP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf