Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) YPCL0150T
YPCL0150T picture photo
Mfg. Part Number
YPCL0150T
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
THERMISTOR PTC OCP 150 OHM 25C
Datasheet Download
YPCL0150T.pdf
Availability of YPCL0150T
QUANTITY
YPCL0150T Order Process
Ship out your order
Specifications of YPCL0150T
Internal Part NumberEIS-YPCL0150T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPTC Thermistors
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesYP
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max265V
Current - Max200mA
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
Current - Trip (It)60mA
R Min/Max-
Time to Trip-
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YPCL0150T
Related LinksYPCL, YPCL0150T Datasheet, Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) Distributor
YPCL0150T Details Description
Related parts for YPCL0150T
IC MULT-FUNCTION GATE 6DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
PTC 16V POLYFUSE SMT 1206 1.10A datasheet.pdf
SCREWDRIVER SQUARE 3/8" 18.0" datasheet.pdf