Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) YQD120N0015
YQD120N0015 picture photo
Mfg. Part Number
YQD120N0015
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
THERMISTOR PTC OCP 15 OHM 25C
Datasheet Download
YQD120N0015.pdf
Availability of YQD120N0015
QUANTITY
YQD120N0015 Order Process
Ship out your order
Specifications of YQD120N0015
Internal Part NumberEIS-YQD120N0015
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPTC Thermistors
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesYQ
PackagingBulk
Voltage - Max265V
Current - Max1.2A
Current - Hold (Ih) (Max)180mA
Current - Trip (It)350mA
R Min/Max-
Time to Trip-
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YQD120N0015
YQD120N0015 Details Description
Related parts for YQD120N0015
IC SWITCH DUAL SPDT 16TQFN datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf