FFF YR21015000J0G
YR21015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YR21015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RISING CLAMP 180D
Datasheet Download
YR21015000J0G.pdf
Availability of YR21015000J0G
QUANTITY
YR21015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YR21015000J0G
Internal Part NumberEIS-YR21015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYR
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level21
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesHigh Wire Entry Level, Interlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YR21015000J0G
Related LinksYR2101, YR21015000J0G Datasheet, FFF Distributor
YR21015000J0G Details Description
Related parts for YR21015000J0G
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 6.3V X5R 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS IN LINE W/PINS datasheet.pdf
IC MCU ARM7 256KB FLASH 100TFBGA datasheet.pdf
SINGLE END 20POS SOCKET 4M datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 3W MONO D 9DSBGA datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 ALUMINUM 1/4" datasheet.pdf
HEADER 8POS 2.54MM datasheet.pdf
SSD 175GB 2.5" 12V datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 119.5MM D 79.31 datasheet.pdf
FUSE 750MA 0603 datasheet.pdf