Bel Fuse Inc. YS05S10-DG
YS05S10-DG picture photo
Mfg. Part Number
YS05S10-DG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 0.7525-3.63V 10A
Datasheet Download
YS05S10-DG.pdf
Availability of YS05S10-DG
QUANTITY
YS05S10-DG Order Process
Ship out your order
Specifications of YS05S10-DG
Internal Part NumberEIS-YS05S10-DG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesY
PackagingBulk
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 10.7525 ~ 3.63 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series36W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD Module
Size / Dimension1.30" L x 0.53" W x 0.32" H (33.0mm x 13.5mm x 8.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency94.5%
Power (Watts) - Max36W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YS05S10-DG
Related LinksYS05S, YS05S10-DG Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
YS05S10-DG Details Description
Related parts for YS05S10-DG
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC REG TRPL BUCK/LDO SYNC 12USMD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 8COL VERT datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR HMC850LC3 datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 T-3 1/4 BAYO QC datasheet.pdf
10.8MM RA GUIDE SOCKET datasheet.pdf
CONN EDGE .100 6POS HL LOW P datasheet.pdf