FFF YS26215000J0G
YS26215000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YS26215000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
508 TB RIS CLA 2-ROWS-R
Datasheet Download
YS26215000J0G.pdf
Availability of YS26215000J0G
QUANTITY
YS26215000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YS26215000J0G
Internal Part NumberEIS-YS26215000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYS
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level13
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YS26215000J0G
Related LinksYS2621, YS26215000J0G Datasheet, FFF Distributor
YS26215000J0G Details Description
Related parts for YS26215000J0G
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 430PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915 datasheet.pdf