FFF YS30015000J0G
YS30015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YS30015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 2-ROWS-R
Datasheet Download
YS30015000J0G.pdf
Availability of YS30015000J0G
QUANTITY
YS30015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YS30015000J0G
Internal Part NumberEIS-YS30015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYS
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level15
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YS30015000J0G
Related LinksYS3001, YS30015000J0G Datasheet, FFF Distributor
YS30015000J0G Details Description
Related parts for YS30015000J0G
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 620MA 1.087 OHM datasheet.pdf
KEYPAD 12 BTN FRONT PANEL MNT datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 49 I/O 68QFN datasheet.pdf
DISPLAY DOT MATRX ORN-RD 1.2"5X7 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 70W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf