Intel YW80L186EC13
YW80L186EC13 picture photo
Mfg. Part Number
YW80L186EC13
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I186 13MHZ 100SQFP
Datasheet Download
YW80L186EC13.pdf
Availability of YW80L186EC13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
YW80L186EC13 Order Process
Ship out your order
Specifications of YW80L186EC13
Internal Part NumberEIS-YW80L186EC13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi186
PackagingTray
Core Processor80C186
Number of Cores/Bus Width1 Core, 16-Bit
Speed13MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case100-BFQFP
Supplier Device Package100-SQFP
Additional InterfacesSerial Communications Unit (SCU)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YW80L186EC13
Related LinksYW80L1, YW80L186EC13 Datasheet, Intel Distributor
YW80L186EC13 Details Description
Related parts for YW80L186EC13
IC POT DIG DUAL 50K 8BIT 14TSSOP datasheet.pdf
SSD 104GB SCSI datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP 12V 30MA 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 4V 10% 0805 datasheet.pdf
MPRO CAR CHARGER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 100 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 328.125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
MICRO 9C P 20" WHT FLOAT NI datasheet.pdf