Intel YW80L188EC16
YW80L188EC16 picture photo
Mfg. Part Number
YW80L188EC16
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I186 16MHZ 100SQFP
Datasheet Download
YW80L188EC16.pdf
Availability of YW80L188EC16
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
YW80L188EC16 Order Process
Ship out your order
Specifications of YW80L188EC16
Internal Part NumberEIS-YW80L188EC16
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi186
PackagingTray
Core Processor80C186
Number of Cores/Bus Width1 Core, 16-Bit
Speed16MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case100-BFQFP
Supplier Device Package100-SQFP
Additional InterfacesSerial Communications Unit (SCU)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YW80L188EC16
Related LinksYW80L1, YW80L188EC16 Datasheet, Intel Distributor
YW80L188EC16 Details Description
Related parts for YW80L188EC16
DIODE GEN 75V 150MA MINI MELF datasheet.pdf
FILTER 2-STAGE PERFORMANCE 1A datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V 10% BX 1210 datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 120V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC RCVR AM/FM/SW MECH 24-SSOP datasheet.pdf
D4N-8131 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT SKT datasheet.pdf