Omron Automation & Safety Z-15EW22-B
Z-15EW22-B picture photo
Mfg. Part Number
Z-15EW22-B
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH SPDT 15A HINGE ROLL LEVER
Datasheet Download
Z-15EW22-B.pdf
Availability of Z-15EW22-B
QUANTITY
Z-15EW22-B Order Process
Ship out your order
Specifications of Z-15EW22-B
Internal Part NumberEIS-Z-15EW22-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesZ
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating15A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP00
Features-
Operating Force, Torque198gf
Release Force42gf
Pretravel-
Differential Travel0.050" (1.3mm)
Overtravel0.094" (2.4mm)
Operating Position1.188" (30.2mm)
Mechanical Life300,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z-15EW22-B
Related LinksZ-15E, Z-15EW22-B Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
Z-15EW22-B Details Description
Related parts for Z-15EW22-B
FIXED IND 47UH 70MA 5.8 OHM TH datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 430MA 1.03 OHM datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN HEADER 41POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
TERM FORK INS datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A 4XDFN datasheet.pdf