Omron Automation & Safety Z-15GK55-MR 1M
Z-15GK55-MR 1M picture photo
Mfg. Part Number
Z-15GK55-MR 1M
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH SPDT 15A SPRING PLUNGER
Datasheet Download
Z-15GK55-MR 1M.pdf
Availability of Z-15GK55-MR 1M
QUANTITY
Z-15GK55-MR 1M Order Process
Ship out your order
Specifications of Z-15GK55-MR 1M
Internal Part NumberEIS-Z-15GK55-MR 1M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesZ
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating15A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleCable Leads
Ingress ProtectionIP62
FeaturesCable Length 1m
Operating Force, Torque540gf
Release Force114gf
Pretravel0.090" (2.3mm)
Differential Travel0.002" (0.05mm)
Overtravel0.062" (1.6mm)
Operating Position1.110" (28.2mm)
Mechanical Life20,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Operating Temperature-15°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z-15GK55-MR 1M
Related LinksZ-15GK5, Z-15GK55-MR 1M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
Z-15GK55-MR 1M Details Description
Related parts for Z-15GK55-MR 1M
RES SMD 383 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS R/A MALE T/H datasheet.pdf
MOD SFF CONV PCB/MECH W/JUMPER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf