Omron Automation & Safety Z-15GQ2255-B
Z-15GQ2255-B picture photo
Mfg. Part Number
Z-15GQ2255-B
Brief Description
SWITCH ROLLER SPDT 15A SCREW
Datasheet Download
Z-15GQ2255-B.pdf
Availability of Z-15GQ2255-B
QUANTITY
Z-15GQ2255-B Order Process
Ship out your order
Specifications of Z-15GQ2255-B
Internal Part NumberEIS-Z-15GQ2255-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesZ
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating15A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRoller Plunger
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP62
Features-
Operating Force, Torque540gf
Release Force114gf
Pretravel0.071" (1.8mm)
Differential Travel0.002" (0.05mm)
Overtravel0.141" (3.6mm)
Operating Position1.313" (33.4mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Operating Temperature-15°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z-15GQ2255-B
Related LinksZ-15GQ, Z-15GQ2255-B Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
Z-15GQ2255-B Details Description
Related parts for Z-15GQ2255-B
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN ASSY SIDE ENTRY 24POS PG21 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 11.5A TO220F datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf