Omron Automation & Safety Z-15GQ2255-MR 1M
Z-15GQ2255-MR 1M picture photo
Mfg. Part Number
Z-15GQ2255-MR 1M
Brief Description
SWITCH SPDT 15A PNL ROLLR PLUNGR
Datasheet Download
Z-15GQ2255-MR 1M.pdf
Availability of Z-15GQ2255-MR 1M
QUANTITY
Z-15GQ2255-MR 1M Order Process
Ship out your order
Specifications of Z-15GQ2255-MR 1M
Internal Part NumberEIS-Z-15GQ2255-MR 1M
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating15A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRoller Plunger
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleCable Leads
Ingress ProtectionIP62
FeaturesCable Length 1m
Operating Force, Torque540gf
Release Force114gf
Pretravel0.071" (1.8mm)
Differential Travel0.002" (0.05mm)
Overtravel0.141" (3.6mm)
Operating Position1.313" (33.4mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Operating Temperature-15°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z-15GQ2255-MR 1M
Related LinksZ-15GQ22, Z-15GQ2255-MR 1M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
Z-15GQ2255-MR 1M Details Description
Related parts for Z-15GQ2255-MR 1M
EVALUATION KIT FOR MAX1284 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 15V DL 3KV datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC PSOC 8K FLASH 512B 28SSOP datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 4MM datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CARD GUIDE COND INSERT 2" NAT datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf