Omron Automation & Safety Z-15GQ55-ML 1M
Z-15GQ55-ML 1M picture photo
Mfg. Part Number
Z-15GQ55-ML 1M
Brief Description
HEAVY DUTY BASIC SWITCH
Datasheet Download
Z-15GQ55-ML 1M.pdf
Availability of Z-15GQ55-ML 1M
QUANTITY
Z-15GQ55-ML 1M Order Process
Ship out your order
Specifications of Z-15GQ55-ML 1M
Internal Part NumberEIS-Z-15GQ55-ML 1M
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating15A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeOvertravel Plunger
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleCable Leads
Ingress ProtectionIP62
FeaturesCable Length 1m
Operating Force, Torque540gf
Release Force114gf
Pretravel0.071" (1.8mm)
Differential Travel0.002" (0.05mm)
Overtravel0.217" (5.5mm)
Operating Position0.859" (21.8mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Operating Temperature-15°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z-15GQ55-ML 1M
Related LinksZ-15GQ5, Z-15GQ55-ML 1M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
Z-15GQ55-ML 1M Details Description
Related parts for Z-15GQ55-ML 1M
CAP ALUM 15000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 384K FLASH 100QFP datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN HOUSING PLUG 12POS NATURAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 3KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 82 OHM 5% 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 154 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf