Omron Automation & Safety Z-15GW21-B
Z-15GW21-B picture photo
Mfg. Part Number
Z-15GW21-B
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH SPDT 15A SHORT HINGE LEVR
Datasheet Download
Z-15GW21-B.pdf
Availability of Z-15GW21-B
QUANTITY
Z-15GW21-B Order Process
Ship out your order
Specifications of Z-15GW21-B
Internal Part NumberEIS-Z-15GW21-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesZ
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating15A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP00
Features-
Operating Force, Torque160gf
Release Force28gf
Pretravel-
Differential Travel0.040" (1.0mm)
Overtravel0.079" (2.0mm)
Operating Position0.748" (19.0mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z-15GW21-B
Related LinksZ-15G, Z-15GW21-B Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
Z-15GW21-B Details Description
Related parts for Z-15GW21-B
IC ADC 12BIT DIFF-IN 1MSPS 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16DIP datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 1% 20W TO263 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.7V 4-USP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf