TDK-Lambda Americas, Inc. Z10-40-IS420-U
Z10-40-IS420-U picture photo
Mfg. Part Number
Z10-40-IS420-U
Manufacturer
Product Category
Equipment - Power Supplies (Test, Bench)
Brief Description
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-10V
Datasheet Download
Z10-40-IS420-U.pdf
Availability of Z10-40-IS420-U
QUANTITY
Z10-40-IS420-U Order Process
Ship out your order
Specifications of Z10-40-IS420-U
Internal Part NumberEIS-Z10-40-IS420-U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Test and Measurement
FamilyEquipment - Power Supplies (Test, Bench)
SeriesZ+
TypeBench (AC to DC)
Voltage - Supply85 ~ 265VAC
Voltage - Output0 ~ 10VDC
Current - Output0 ~ 40A
Display TypeDigital
Number of Characters4 (2)
Number of Outputs1
Size / Dimension13.780" L x 4.134" W x 3.268" H (350.00mm x 105.00mm x 83.00mm)
FeaturesProgrammable, RS232, RS485 and USB Interface
Power (Watts)400W
Accuracy - Voltmeter; Ammeter0.5% + 1 count
Voltage Regulation - Line2mV + 0.01%
Voltage Regulation - Load2mV + 0.01%
Current Regulation - Line2mA + 0.01%
Current Regulation - Load5mA + 0.01%
Ripple5mV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z10-40-IS420-U
Related LinksZ10-40-, Z10-40-IS420-U Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
Z10-40-IS420-U Details Description
Related parts for Z10-40-IS420-U
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD5259 DGTL POT datasheet.pdf
CARDEDGE 120POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC 12 BIT DAC P/O 20-TSSOP datasheet.pdf
TRF3750Q1900EVM datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V X5R 1812 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 29POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
ADAPTER SOCKET ICEPROG QN84 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf