TDK-Lambda Americas, Inc. Z10-40-LAN-U
Z10-40-LAN-U picture photo
Mfg. Part Number
Z10-40-LAN-U
Datasheet Download
Z10-40-LAN-U.pdf
Availability of Z10-40-LAN-U
QUANTITY
Z10-40-LAN-U Order Process
Ship out your order
Specifications of Z10-40-LAN-U
Internal Part NumberEIS-Z10-40-LAN-U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductZ+ Series Power Supplies
TypeBench (AC to DC)
Voltage - Supply85 ~ 265VAC
Voltage - Output0 ~ 10VDC
Current - Output0 ~ 40A
Number of Outputs1
Size / Dimension13.780" L x 2.756" W x 3.268" H (350.00mm x 70.00mm x 83.00mm)
FeaturesLAN, Programmable, RS232, RS485 and USB Interface
Power (Watts)400W
Accuracy - Voltmeter; Ammeter0.5% + 1 count
Voltage Regulation - Line2mV + 0.01%
Voltage Regulation - Load2mV + 0.01%
Current Regulation - Line2mA + 0.01%
Current Regulation - Load5mA + 0.01%
Ripple5mV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z10-40-LAN-U
Related LinksZ10-40, Z10-40-LAN-U Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
Z10-40-LAN-U Details Description
Related parts for Z10-40-LAN-U
CONN EDGECARD 330POS .030 METAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
IC SW BUS CTRL 2.5/3.3V SOT23-8 datasheet.pdf
IC 14STAGE BINARY RIPPLE 16SSOP datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 34MM datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 100V X7S SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X8R 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf