TDK-Lambda Americas, Inc. Z10-72-IS420-U
Z10-72-IS420-U picture photo
Mfg. Part Number
Z10-72-IS420-U
Manufacturer
Product Category
Equipment - Power Supplies (Test, Bench)
Brief Description
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-10V
Datasheet Download
Z10-72-IS420-U.pdf
Availability of Z10-72-IS420-U
QUANTITY
Z10-72-IS420-U Order Process
Ship out your order
Specifications of Z10-72-IS420-U
Internal Part NumberEIS-Z10-72-IS420-U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Test and Measurement
FamilyEquipment - Power Supplies (Test, Bench)
SeriesZ+
TypeBench (AC to DC)
Voltage - Supply85 ~ 265VAC
Voltage - Output0 ~ 10VDC
Current - Output0 ~ 72A
Display TypeDigital
Number of Characters4 (2)
Number of Outputs1
Size / Dimension13.780" L x 4.134" W x 3.268" H (350.00mm x 105.00mm x 83.00mm)
FeaturesProgrammable, RS232, RS485 and USB Interface
Power (Watts)720W
Accuracy - Voltmeter; Ammeter0.5% + 1 count
Voltage Regulation - Line2mV + 0.01%
Voltage Regulation - Load2mV + 0.01%
Current Regulation - Line2mA + 0.01%
Current Regulation - Load5mA + 0.01%
Ripple6.25mV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z10-72-IS420-U
Related LinksZ10-72-, Z10-72-IS420-U Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
Z10-72-IS420-U Details Description
Related parts for Z10-72-IS420-U
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.0V SOT23-5 datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 532-FCBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC FREQ GEN 200MHZ CLK 56-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 40POS SMD datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,RED,ENHCD,C5 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 7POS 5A datasheet.pdf