Vishay Semiconductor/Diodes Division Z4KE110AHE3/73
Z4KE110AHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
Z4KE110AHE3/73
Brief Description
DIODE ZENER 110V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
Z4KE110AHE3/73.pdf
Availability of Z4KE110AHE3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Z4KE110AHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of Z4KE110AHE3/73
Internal Part NumberEIS-Z4KE110AHE3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDD-017-2013-Rev-0 09/Dec/2013
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)110V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)600 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 83.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 500mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z4KE110AHE3/73
Related LinksZ4KE110, Z4KE110AHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
Z4KE110AHE3/73 Details Description
Related parts for Z4KE110AHE3/73
FAN AXIAL 92X25.4MM 12VDC FN12K3 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 3.2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CORD 18AWG 3COND SJT GRAY datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 6POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf