Sullins Connector Solutions HCC44DRTS-S13
HCC44DRTS-S13 picture photo
Mfg. Part Number
HCC44DRTS-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND
Datasheet Download
HCC44DRTS-S13.pdf
Availability of HCC44DRTS-S13
QUANTITY
HCC44DRTS-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of HCC44DRTS-S13
Internal Part NumberEIS-HCC44DRTS-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row44
Number of Positions88
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCC44DRTS-S13
Related LinksHCC44D, HCC44DRTS-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCC44DRTS-S13 Details Description
Related parts for HCC44DRTS-S13
IC SRAM 4MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ 14SO datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 68QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 60V AXIAL datasheet.pdf
OSC PROGR LVPECL DIFF 7050 datasheet.pdf
MICRO 31C S 20" RBW JACKP NI datasheet.pdf