Vishay Semiconductor/Diodes Division Z4KE120AHE3/73
Z4KE120AHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
Z4KE120AHE3/73
Brief Description
DIODE ZENER 120V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
Z4KE120AHE3/73.pdf
Availability of Z4KE120AHE3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Z4KE120AHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of Z4KE120AHE3/73
Internal Part NumberEIS-Z4KE120AHE3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDD-017-2013-Rev-0 09/Dec/2013
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)120V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)700 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 91.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 500mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z4KE120AHE3/73
Related LinksZ4KE120, Z4KE120AHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
Z4KE120AHE3/73 Details Description
Related parts for Z4KE120AHE3/73
RES 24 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SSOP datasheet.pdf
IC Z8 ROMLESS 44PLCC datasheet.pdf
CPTC FUSE RESET .130A HOLD SMD datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 80VWM 129VC SOD123 datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7A CRS datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS .100 L.143 datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf