Artesyn Embedded Technologies AK45C-048L-025F20HAN
AK45C-048L-025F20HAN picture photo
Mfg. Part Number
AK45C-048L-025F20HAN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC-DC 100W 48VIN 2.5V NEGEN
Datasheet Download
AK45C-048L-025F20HAN.pdf
Availability of AK45C-048L-025F20HAN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AK45C-048L-025F20HAN Order Process
Ship out your order
Specifications of AK45C-048L-025F20HAN
Internal Part NumberEIS-AK45C-048L-025F20HAN
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAK45C
PackagingBulk
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case10-DIP Module
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.50" H (58.4mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AK45C-048L-025F20HAN
Related LinksAK45C-048L, AK45C-048L-025F20HAN Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AK45C-048L-025F20HAN Details Description
Related parts for AK45C-048L-025F20HAN
IC REG LDO ADJ D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN 12V 3A SOT89-3 datasheet.pdf
IC VDSL2 LINE DVR AMP 24QFN datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
SWITCH DIP RECESSED 10POS UNSLD datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CABLE CONN 12POLE datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 620NH 210MA 2.2 OHM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 9V 1200W datasheet.pdf