Vishay Semiconductor/Diodes Division Z4KE150A-E3/54
Z4KE150A-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
Z4KE150A-E3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 150V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
Z4KE150A-E3/54.pdf
Availability of Z4KE150A-E3/54
QUANTITY
Z4KE150A-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of Z4KE150A-E3/54
Internal Part NumberEIS-Z4KE150A-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)150V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)1000 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 113.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 500mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z4KE150A-E3/54
Related LinksZ4KE150, Z4KE150A-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
Z4KE150A-E3/54 Details Description
Related parts for Z4KE150A-E3/54
CABLE USB A-B IMAC GREEN 2M datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 250MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET CONTACT GOLD PCB datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A 20HTSSOP datasheet.pdf
POT 1K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
LPH VERT. ASSY W GUIDES datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
CONN ADAPTER 55P-55P F-M PNL MNT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf