Vishay Semiconductor/Diodes Division Z4KE150AHE3/73
Z4KE150AHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
Z4KE150AHE3/73
Brief Description
DIODE ZENER 150V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
Z4KE150AHE3/73.pdf
Availability of Z4KE150AHE3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Z4KE150AHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of Z4KE150AHE3/73
Internal Part NumberEIS-Z4KE150AHE3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDD-017-2013-Rev-0 09/Dec/2013
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)150V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)1000 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 113.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 500mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z4KE150AHE3/73
Related LinksZ4KE150, Z4KE150AHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
Z4KE150AHE3/73 Details Description
Related parts for Z4KE150AHE3/73
CONN PLUG 10POS MINI UNIV-MATE datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 30A 32VDC BLADE datasheet.pdf
PILOT LIGHT 12V LED RECT RED datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 2% 1/3W 0805 datasheet.pdf
INVERTER 4.5-7VDC IN 1500V OUT datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
FIBER SADDLE,SELF MNT,NATURAL datasheet.pdf
CONN HSG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
GIG-ARR 13MM PLUG ASSY datasheet.pdf