Littelfuse 0225.125MXP
0225.125MXP picture photo
Mfg. Part Number
0225.125MXP
Brief Description
FUSE GLASS 125MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0225.125MXP.pdf
Availability of 0225.125MXP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0225.125MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0225.125MXP
Internal Part NumberEIS-0225.125MXP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series225
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating125mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t0.00286
Approvals-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance3.9 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0225.125MXP
Related Links0225., 0225.125MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0225.125MXP Details Description
Related parts for 0225.125MXP
RES NTWRK 16 RES 8.2K OHM 24LBGA datasheet.pdf
MODULE DDR2 2GB 240-DIMM datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 1.21 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 21POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A datasheet.pdf