Vishay Semiconductor/Diodes Division Z4KE150HE3/73
Z4KE150HE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
Z4KE150HE3/73
Brief Description
DIODE ZENER 150V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
Z4KE150HE3/73.pdf
Availability of Z4KE150HE3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Z4KE150HE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of Z4KE150HE3/73
Internal Part NumberEIS-Z4KE150HE3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)150V
Tolerance±10%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)1000 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 108V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z4KE150HE3/73
Related LinksZ4KE15, Z4KE150HE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
Z4KE150HE3/73 Details Description
Related parts for Z4KE150HE3/73
DIODE SCHOTTKY 100V 3.5A DPAK datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 45NS 44TSOP datasheet.pdf
MCP2,8 BU-CONTACT EDS datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 25MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
DRAG STOCK datasheet.pdf
CRYSTAL 12.00 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf