TDK-Lambda Americas, Inc. Z60-10-IEEE-U
Z60-10-IEEE-U picture photo
Mfg. Part Number
Z60-10-IEEE-U
Manufacturer
Product Category
Equipment - Power Supplies (Test, Bench)
Brief Description
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-60V
Datasheet Download
Z60-10-IEEE-U.pdf
Availability of Z60-10-IEEE-U
QUANTITY
Z60-10-IEEE-U Order Process
Ship out your order
Specifications of Z60-10-IEEE-U
Internal Part NumberEIS-Z60-10-IEEE-U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Test and Measurement
FamilyEquipment - Power Supplies (Test, Bench)
SeriesZ+
TypeBench (AC to DC)
Voltage - Supply85 ~ 265VAC
Voltage - Output0 ~ 60VDC
Current - Output0 ~ 10A
Display TypeDigital
Number of Characters4 (2)
Number of Outputs1
Size / Dimension13.780" L x 4.134" W x 3.268" H (350.00mm x 105.00mm x 83.00mm)
FeaturesGPIB, Programmable, RS232, RS485 and USB Interface
Power (Watts)600W
Accuracy - Voltmeter; Ammeter0.5% + 1 count
Voltage Regulation - Line2mV + 0.01%
Voltage Regulation - Load2mV + 0.01%
Current Regulation - Line2mA + 0.01%
Current Regulation - Load5mA + 0.01%
Ripple6.25mV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z60-10-IEEE-U
Related LinksZ60-10, Z60-10-IEEE-U Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
Z60-10-IEEE-U Details Description
Related parts for Z60-10-IEEE-U
IC REG LDO 5V 0.55A TO263-7 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
HEAT SINK 35MM X 35MM X 9.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 58POS datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT datasheet.pdf
SW MAG REED SPST 8-10AT 200V datasheet.pdf