TDK-Lambda Americas, Inc. Z60-10-LAN-L-U
Z60-10-LAN-L-U picture photo
Mfg. Part Number
Z60-10-LAN-L-U
Datasheet Download
Z60-10-LAN-L-U.pdf
Availability of Z60-10-LAN-L-U
QUANTITY
Z60-10-LAN-L-U Order Process
Ship out your order
Specifications of Z60-10-LAN-L-U
Internal Part NumberEIS-Z60-10-LAN-L-U
TypeBench (AC to DC)
Voltage - Supply85 ~ 265VAC
Voltage - Output0 ~ 60VDC
Current - Output0 ~ 10A
Number of Outputs1
Size / Dimension13.780" L x 4.134" W x 3.268" H (350.00mm x 105.00mm x 83.00mm)
FeaturesLAN, Programmable, RS232, RS485 and USB Interface
Power (Watts)600W
Accuracy - Voltmeter; Ammeter0.5% + 1 count
Voltage Regulation - Line2mV + 0.01%
Voltage Regulation - Load2mV + 0.01%
Current Regulation - Line2mA + 0.01%
Current Regulation - Load5mA + 0.01%
Ripple6.25mV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z60-10-LAN-L-U
Related LinksZ60-10-, Z60-10-LAN-L-U Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
Z60-10-LAN-L-U Details Description
Related parts for Z60-10-LAN-L-U
CAP TANT 10UF 35V 20% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 4V X5R 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 38POS .229M datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 6.5VOUT 50W datasheet.pdf
ENCODER ROTARY datasheet.pdf
SENSOR PROX PNP 4.2MM 12-24VDC datasheet.pdf
RES SMD 1.21 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS PIN datasheet.pdf