TDK-Lambda Americas, Inc. Z60-3.5-IS510-U
Z60-3.5-IS510-U picture photo
Mfg. Part Number
Z60-3.5-IS510-U
Manufacturer
Product Category
Equipment - Power Supplies (Test, Bench)
Brief Description
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-60V
Datasheet Download
Z60-3.5-IS510-U.pdf
Availability of Z60-3.5-IS510-U
QUANTITY
Z60-3.5-IS510-U Order Process
Ship out your order
Specifications of Z60-3.5-IS510-U
Internal Part NumberEIS-Z60-3.5-IS510-U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Test and Measurement
FamilyEquipment - Power Supplies (Test, Bench)
SeriesZ+
TypeBench (AC to DC)
Voltage - Supply85 ~ 265VAC
Voltage - Output0 ~ 60VDC
Current - Output0 ~ 3.5A
Display TypeDigital
Number of Characters4 (2)
Number of Outputs1
Size / Dimension13.780" L x 4.134" W x 3.268" H (350.00mm x 105.00mm x 83.00mm)
FeaturesProgrammable, RS232, RS485 and USB Interface
Power (Watts)210W
Accuracy - Voltmeter; Ammeter0.5% + 1 count
Voltage Regulation - Line2mV + 0.01%
Voltage Regulation - Load2mV + 0.01%
Current Regulation - Line2mA + 0.01%
Current Regulation - Load5mA + 0.01%
Ripple5mV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z60-3.5-IS510-U
Related LinksZ60-3.5, Z60-3.5-IS510-U Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
Z60-3.5-IS510-U Details Description
Related parts for Z60-3.5-IS510-U
CONTROL TEMP 100-240V PANEL MT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 35.8VC SMB datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
CAP CER 390PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
LED COB CXB1304 3000K WHT SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.15 UF 20% 300 VAC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf