TDK-Lambda Americas, Inc. Z650-1-IS420-U
Z650-1-IS420-U picture photo
Mfg. Part Number
Z650-1-IS420-U
Manufacturer
Product Category
Equipment - Power Supplies (Test, Bench)
Brief Description
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY
Datasheet Download
Z650-1-IS420-U.pdf
Availability of Z650-1-IS420-U
QUANTITY
Z650-1-IS420-U Order Process
Ship out your order
Specifications of Z650-1-IS420-U
Internal Part NumberEIS-Z650-1-IS420-U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Test and Measurement
FamilyEquipment - Power Supplies (Test, Bench)
SeriesZ+
TypeBench (AC to DC)
Voltage - Supply85 ~ 265VAC
Voltage - Output0 ~ 650VDC
Current - Output0 ~ 1A
Display TypeDigital
Number of Characters4 (2)
Number of Outputs1
Size / Dimension13.780" L x 4.134" W x 3.268" H (350.00mm x 105.00mm x 83.00mm)
FeaturesProgrammable, RS232, RS485 and USB Interface
Power (Watts)650W
Accuracy - Voltmeter; Ammeter0.5% + 1 count
Voltage Regulation - Line0.01%
Voltage Regulation - Load0.01%
Current Regulation - Line0.02%
Current Regulation - Load0.09%
Ripple60mV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z650-1-IS420-U
Related LinksZ650-1-, Z650-1-IS420-U Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
Z650-1-IS420-U Details Description
Related parts for Z650-1-IS420-U
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG CORD 3POS FEMALE MINI datasheet.pdf
CAP CER 120PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 26POS .229M datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 2VOUT 30W datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf