Zilog Z86C0812PSCR50XF
Z86C0812PSCR50XF picture photo
Mfg. Part Number
Z86C0812PSCR50XF
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU Z8
Datasheet Download
Z86C0812PSCR50XF.pdf
Availability of Z86C0812PSCR50XF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Z86C0812PSCR50XF Order Process
Ship out your order
Specifications of Z86C0812PSCR50XF
Internal Part NumberEIS-Z86C0812PSCR50XF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesZ8®
Packaging*
Core ProcessorZ8
Core Size8-Bit
Speed12MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O14
Program Memory Size2KB (2K x 8)
Program Memory TypeROM
EEPROM Size-
RAM Size125 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z86C0812PSCR50XF
Related LinksZ86C0812, Z86C0812PSCR50XF Datasheet, Zilog Distributor
Z86C0812PSCR50XF Details Description
Related parts for Z86C0812PSCR50XF
CAP ARRAY 1000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TRANSMITTER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL VERT SMT datasheet.pdf
3.81MM EURO PLUG RA ME BLK AU 10 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf