Zilog Z88C0020VSC
Z88C0020VSC picture photo
Mfg. Part Number
Z88C0020VSC
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC SUPER Z8 20MHZ ROMLESS 68PLCC
Datasheet Download
Z88C0020VSC.pdf
Availability of Z88C0020VSC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Z88C0020VSC Order Process
Ship out your order
Specifications of Z88C0020VSC
Internal Part NumberEIS-Z88C0020VSC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package20
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesZ8® Super8
PackagingTube
Core ProcessorZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityUART/USART
PeripheralsDMA
Number of I/O32
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.75 V ~ 5.25 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case68-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z88C0020VSC
Related LinksZ88C0, Z88C0020VSC Datasheet, Zilog Distributor
Z88C0020VSC Details Description
Related parts for Z88C0020VSC
IC OPAMP ISOLATION 100KHZ 8DIPGW datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
IC BI-DIRECT TRSCVR 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 25A TO-264AA datasheet.pdf
IC CONV DC-DC 12V 1.3A 15W PCB datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 24LLP datasheet.pdf
LED CBI 5MM RED DIFF RA SGL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 55.5 OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf