| Internal Part Number | EIS-Z8E00010SSG | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 40 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | Z8® Plus | |
| Packaging | Tube | |
| Core Processor | Z8 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 10MHz | |
| Connectivity | - | |
| Peripherals | WDT | |
| Number of I/O | 13 | |
| Program Memory Size | 512B (512 x 8) | |
| Program Memory Type | OTP | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 32 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3.5 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Package / Case | 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | |