Zilog Z8F012ASH020SG
Z8F012ASH020SG picture photo
Mfg. Part Number
Z8F012ASH020SG
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 20SOIC
Datasheet Download
Z8F012ASH020SG.pdf
Availability of Z8F012ASH020SG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Z8F012ASH020SG Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F012ASH020SG
Internal Part NumberEIS-Z8F012ASH020SG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package38
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!® XP®
PackagingTube
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityIrDA, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size1KB (1K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size16 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 7x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F012ASH020SG
Related LinksZ8F012A, Z8F012ASH020SG Datasheet, Zilog Distributor
Z8F012ASH020SG Details Description
Related parts for Z8F012ASH020SG
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 702V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
40MM HS ASSY ULTEM CL datasheet.pdf
IC MPU SITARA 800MHZ 515FCBGA datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
NETWORKING HARDWARE datasheet.pdf
RES NTWRK 36 RES MULT OHM 20SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 280VWM 464VC P600 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 300MA 3.3 OHM TH datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf