Zilog Z8F0130PJ020EG
Z8F0130PJ020EG picture photo
Mfg. Part Number
Z8F0130PJ020EG
Brief Description
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 28DIP
Datasheet Download
Z8F0130PJ020EG.pdf
Availability of Z8F0130PJ020EG
QUANTITY
Z8F0130PJ020EG Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F0130PJ020EG
Internal Part NumberEIS-Z8F0130PJ020EG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!®
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
Number of I/O23
Program Memory Size1KB (1K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case28-DIP (0.600", 15.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F0130PJ020EG
Related LinksZ8F0130, Z8F0130PJ020EG Datasheet, Zilog Distributor
Z8F0130PJ020EG Details Description
Related parts for Z8F0130PJ020EG
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CARDEDGE 100POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ TTL SMD datasheet.pdf
SENSOR VACUUM PNP 0 TO -101.3KPA datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
MICRO 31C P 10" WHT JACKS NI datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA SC2 datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf