Zilog Z8F021AHH020SC
Z8F021AHH020SC picture photo
Mfg. Part Number
Z8F021AHH020SC
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 20SSOP
Datasheet Download
Z8F021AHH020SC.pdf
Availability of Z8F021AHH020SC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Z8F021AHH020SC Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F021AHH020SC
Internal Part NumberEIS-Z8F021AHH020SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package67
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!® XP®
PackagingTube
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityIrDA, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size2KB (2K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size64 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F021AHH020SC
Related LinksZ8F021A, Z8F021AHH020SC Datasheet, Zilog Distributor
Z8F021AHH020SC Details Description
Related parts for Z8F021AHH020SC
RES 4.87 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SS 7.5 316 ENCL. datasheet.pdf
CONN HSG 16POS .100 SINGLE VER H datasheet.pdf
MODULE MESHCONNECT TXRX W/SNAP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
RES 2.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 3.2 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf