| Internal Part Number | EIS-Z8F022AHH020EC00TR | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Series | Encore!® XP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Core Processor | eZ8 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | IrDA, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT | |
| Number of I/O | 17 | |
| Program Memory Size | 2KB (2K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | 64 x 8 | |
| RAM Size | 512 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 7x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | |