Zilog Z8F022AHJ020SG2156
Z8F022AHJ020SG2156 picture photo
Mfg. Part Number
Z8F022AHJ020SG2156
Brief Description
IC ENCORE MCU 2K FLASH 28SSOP
Datasheet Download
Z8F022AHJ020SG2156.pdf
Availability of Z8F022AHJ020SG2156
QUANTITY
Z8F022AHJ020SG2156 Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F022AHJ020SG2156
Internal Part NumberEIS-Z8F022AHJ020SG2156
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package47
SeriesEncore!® XP®
PackagingTube
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityIrDA, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O23
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F022AHJ020SG2156
Related LinksZ8F022AHJ, Z8F022AHJ020SG2156 Datasheet, Zilog Distributor
Z8F022AHJ020SG2156 Details Description
Related parts for Z8F022AHJ020SG2156
FIXED IND 560UH 91MA 12.3 OHM TH datasheet.pdf
IC DUAL HIDRV LVDS XCVR 16-TSSOP datasheet.pdf
ENDPLATE 1.5MM WDU 1.5 WM BL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 9.1M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 816 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf