Zilog Z8F022AHJ020SG2156
Z8F022AHJ020SG2156 picture photo
Mfg. Part Number
Z8F022AHJ020SG2156
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC ENCORE MCU 2K FLASH 28SSOP
Datasheet Download
Z8F022AHJ020SG2156.pdf
Availability of Z8F022AHJ020SG2156
QUANTITY
Z8F022AHJ020SG2156 Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F022AHJ020SG2156
Internal Part NumberEIS-Z8F022AHJ020SG2156
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package47
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!® XP®
PackagingTube
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityIrDA, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O23
Program Memory Size2KB (2K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size64 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F022AHJ020SG2156
Related LinksZ8F022AHJ, Z8F022AHJ020SG2156 Datasheet, Zilog Distributor
Z8F022AHJ020SG2156 Details Description
Related parts for Z8F022AHJ020SG2156
RES SMD 53.6K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPT-ISOLATED MULTIFUNC 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-5VOUT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN GROUND TERM BLOCK 6POS datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP B, AFS 2, TU datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2 NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf