Zilog Z8F022AQB020SG
Z8F022AQB020SG picture photo
Mfg. Part Number
Z8F022AQB020SG
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 8-QFN
Datasheet Download
Z8F022AQB020SG.pdf
Availability of Z8F022AQB020SG
QUANTITY
Z8F022AQB020SG Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F022AQB020SG
Internal Part NumberEIS-Z8F022AQB020SG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package308
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!® XP®
PackagingTray
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityIrDA, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O6
Program Memory Size2KB (2K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size64 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case8-VQFN
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F022AQB020SG
Related LinksZ8F022A, Z8F022AQB020SG Datasheet, Zilog Distributor
Z8F022AQB020SG Details Description
Related parts for Z8F022AQB020SG
CONN HEADER .100 SINGL R/A 25POS datasheet.pdf
CAP MICA 91PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES 820 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 30 TYPE datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
LED ARRAY 2000LM WARM WHITE datasheet.pdf
HANDLE GRIP , BLACK, VS-3M datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20 OHM 1% 15W datasheet.pdf