Zilog Z8F022AQB020SG
Z8F022AQB020SG picture photo
Mfg. Part Number
Z8F022AQB020SG
Brief Description
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 8-QFN
Datasheet Download
Z8F022AQB020SG.pdf
Availability of Z8F022AQB020SG
QUANTITY
Z8F022AQB020SG Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F022AQB020SG
Internal Part NumberEIS-Z8F022AQB020SG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package308
SeriesEncore!® XP®
PackagingTray
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityIrDA, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O6
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case8-VQFN
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F022AQB020SG
Related LinksZ8F022A, Z8F022AQB020SG Datasheet, Zilog Distributor
Z8F022AQB020SG Details Description
Related parts for Z8F022AQB020SG
CAP TANT 22UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL ECO SOT23-6 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100KOHM 25% DO213 datasheet.pdf
LED CBI 5MM GREEN DIFFUSED RA datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
POT 1M OHM 1/10W CARBON LOG datasheet.pdf
MULTI-PAIR 26COND 28AWG 500' datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 39POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf