Zilog Z8F0411PH020EG
Z8F0411PH020EG picture photo
Mfg. Part Number
Z8F0411PH020EG
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC ENCORE MCU FLASH 4K 20DIP
Datasheet Download
Z8F0411PH020EG.pdf
Availability of Z8F0411PH020EG
QUANTITY
Z8F0411PH020EG Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F0411PH020EG
Internal Part NumberEIS-Z8F0411PH020EG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package18
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!® XP®
PackagingTube
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, IrDA, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O11
Program Memory Size4KB (4K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case20-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F0411PH020EG
Related LinksZ8F0411, Z8F0411PH020EG Datasheet, Zilog Distributor
Z8F0411PH020EG Details Description
Related parts for Z8F0411PH020EG
CONV DC-DC 120W 48VIN 1.2V datasheet.pdf
KIT STUDENT LEARN COLDFIRE M5213 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 56.9 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
KIT EVAL HMC820LP6CE FO/2 & FO datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T412 datasheet.pdf
DC/DC CONV 6W SIP SNG OUT datasheet.pdf