Zilog Z8F041AHJ020EC00TR
Z8F041AHJ020EC00TR picture photo
Mfg. Part Number
Z8F041AHJ020EC00TR
Brief Description
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 28SSOP
Datasheet Download
Z8F041AHJ020EC00TR.pdf
Availability of Z8F041AHJ020EC00TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Z8F041AHJ020EC00TR Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F041AHJ020EC00TR
Internal Part NumberEIS-Z8F041AHJ020EC00TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!® XP®
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityIrDA, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size4KB (4K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case28-SSOP (0.173", 4.40mm Width)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F041AHJ020EC00TR
Related LinksZ8F041AHJ, Z8F041AHJ020EC00TR Datasheet, Zilog Distributor
Z8F041AHJ020EC00TR Details Description
Related parts for Z8F041AHJ020EC00TR
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 260NH 68A 0.24 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 24PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 39V SC-82AB datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 8.4A DPAK datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 10pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf