Zilog Z8F041ASJ020EC
Z8F041ASJ020EC picture photo
Mfg. Part Number
Z8F041ASJ020EC
Brief Description
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 28SOIC
Datasheet Download
Z8F041ASJ020EC.pdf
Availability of Z8F041ASJ020EC
QUANTITY
Z8F041ASJ020EC Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F041ASJ020EC
Internal Part NumberEIS-Z8F041ASJ020EC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Standard Package27
SeriesEncore!® XP®
PackagingTube
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityIrDA, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size4KB (4K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F041ASJ020EC
Related LinksZ8F041A, Z8F041ASJ020EC Datasheet, Zilog Distributor
Z8F041ASJ020EC Details Description
Related parts for Z8F041ASJ020EC
CAP FILM 2.7UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP CER 560PF 200V NP0 2220 datasheet.pdf
DEVICE SERVER EMBEDDED 3.3V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 23MM WHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf